S p j e v u l e n k y

... keď já puójděm pres ty hory, jako volať mám...

aktuality

DSC_0852 – kopie.JPG

Březovské léto 2012

Ve dnech 29. a 30. června 2012 se uskutečnil další ročník festiválku Březovské léto, za jehož organizací stojí postava Josefa Majera. Letos již po šesté.

V pátek večer hrála k tanci a poslechu skupina Rytmus ze Slovenska. Hlavní program festivalu však připadl sobotě. Od 15 hodin se ve sportovním areálu hrstce přihlížejících představil Zdenál z Vrahovic, takřka již kultovní osobnost Březovského léta, který si protentokrát k sobě přizval dva mladé začínající kytaristy, a spolu představili další píseň složenou přímo pro tuto akci. Následoval je domácí dívčí sboreček Spjevulenky. Spjevulenky účinkují na Březovském létě každoročně, a tak si pro své vystupování na jednotlivých ročnících zvolí vždy nějaké téma. Letos se ohlédly za uplynulými ročníky a k poctě velkým českým folkovým legendám, které se na festivalu objevily, zazněly písně Wabiho Daňka a Pavla Žalmana Lohonky. Na kytaru s nimi hrál organizátor „léta“ Josef Majer a jeho bratr Stanislav Zetík. Dál bylo možné poslechnout si kapelu Přístav z Brna, která nedávno vydala nové CD Papírový drak, nesmírně talentovaného a charismatického Štěpána Urbana z Uherského Hradiště, anglicky zpívající písničkářku Silvii Forsyth z Vrbic, kapely Cejch z Brna, K. a P.P.R. ze Zlína, Domino z Olomouce, Straight Blues z Ranče Rovná a až do ranních hodin kapelu Lofoši z Kunovic. Vrcholem celého odpoledne bylo vystoupení známého písničkáře Pavla Dobeše, který koncertuje společně s Tomášem Kotrbou.

Ačkoli účast diváků nebyla hojná, akce se i přesto vydařila, což potvrzuje noční společné jamování, které se většině protáhlo do rána.

Březovské léto je festiválek především folkový, i když v jeho názvu stojí přívlastek multižánrový. Člověk jistě postřehne, že k folku lze zařadit nejrůznější interpretace té které písně, což je v pořádku. O folku to něco vypovídá. Já s oblibou říkám, že je folk vlastně folklor dnešní doby. Je to prostě cosi muzikantského v nás, co přirozeně vypluje na povrch a zpívá životu.

http://pepe9999.rajce.idnes.cz/