S p j e v u l e n k y

... keď já puójděm pres ty hory, jako volať mám...

aktuality

P6241670 – kopie.JPG

Na Mezinárodním folklorním festivalu
ve Strážnici.

Důležité je, s kým jste! Prostředí už jen dává všemu podobu. No, ale uznávám, že i ta hraje roli.
Dlouho před strážnickým festivalem jsme se domlouvaly, že na něj vyrazíme. A nakonec, byť ne v úplné sestavě, chyběla Andrejka, na něj vyrazily. A užily jsme si ho! To rozhodně!
Retrospektivně: zatančily si na Zámku s Bulhary ty jejich skákavé tance, navštívily několik málo pořadů, zazpívaly si u muzik, dokonce jsme si už i ve značné euforii začínaly samy brezovské, potkaly pár skvělých lidí, vystály ty kavalerie mravenců, kteří se stěhovaly do našeho stanu v kempu (jak jinak, když jsem si stan postavily na mraveništi, že?), dobře dojely!
24. - 26. června 2011, skanzen, amfiteátry, autokemp, Strážnice

100_1366 – kopie.JPG

Na poslední chvílu rozhodlý odjezd.
Vlčnovská jízda králů aj letos zmokla. Nahoře zvolily pro nás dost nešťastný termín, a to sobotu. Přesto sa v búdách pár ludí zešlo, včetně nás =). Andy, Marijé, Leňa eště se mňú.

Kolektivní zážitky mimo zkúšku sú potřeba, jak už píšu poněkolikáté. Tento rok, jak by řekl Vlastik Ondra, spolu dosť dýcháme, což je správně, a vyrážáme za kultúrú.
sobota 28. května 2011, búdy, Vlčnov

velký pátek_malá.JPG

Voděnko, voděnko čistá, čo těčeš od Ježiša Krista...
... a já teba naberem dlaňú, aby všeci chlapci chodili za mňú aj za našú Franckú a Marijánú.
(na fotce zleva: Kateřina, Mara, Andrejka, Jituška, Lucka a Kristýnka)
22. dubna 2011, Velký pátek - ve Zlatném, Březová

P1310398.JPG

vyňjésli sme zimu a zpátky sa vrátili s letem
Společně se Slivečkama a jejich rodičama sme sa po ranní mši svatéj zešli u památkového domečku. Spjevulenky předchozí deň společně s Verčú a Robinem Provodovskýma ze slamy udělaly Morenu - zimu, kerú si děcka samy pooblékaly do bílého, navěšaly na ňu náhrdelníky ze šnečích ulit, co zaséj vyrobily v jejich páteční zkúšce, a namalovaly jí obličej. No, a pak už sa šlo vedla potoka až za dědinu, ke statku, kde sa Morana zapálila, hodila do vody a tam ukamenovala a nakonec z vody vylovila a hodila na strom. Zima sa tak nadobro skončila. Jako důkaz ulomila sa zelená halúzka a s tú sa došlo zaséj k domečku, kde sa na viditelné místo pověsila.
Smrtná neděla 10. dubna 2011, Březová
(během dneška sa pokusím sem na net šlahnút fotky z téjto skvostnéj neděle)

fašank – kopie.jpg

f  a  š  a  n  k
Spjevulenky už počtvrté v svéj obci chodily po kobelici, a to ve složení (podle fotografie zleva:) Terezka Provodovská, Mářa Gorčíková, Andrejka Čaňová a Kača Gorčíková!
sobota 5. března 2011,
Dědina, Stará a Nová cesta, Ohráza, Lejšov, Ďjélíky, Zvadilov, Hnilý Kút, Horní a Dolní Výhon, Dúbrava, Ulička, šecko na Brezovéj

Bystřica 001 – kopie

Na besedě u cimbálu.
protože co je důležitější než intenzivní zkúšání na obecáku? především kolektivní zážitky mimo prostory zkušebny. ty utužujú vzájemné vztahy. tož sme v sobotu vyjeli do Bystrice na Strúčky. taky sem chtěla, aby Jituška, naša nejnovější členka, zažila, jaké to je, enom tak si zazpívat a zatančit, aby viděla, že neenom o vystúpení ide.
sobota 12. února 2011, Kavárna, Bystřice pod Lopeníkem

DSC04150 – kopie.JPG

Natáčala u nás Česká televiza!
domluva s televizú probíhala přes mojého kamaráda, režiséra Petra Hajna. a šlo o pořad Folklorika.
díl, kde právě my účinkujem, je věnovaný památkovým domkom, takovým tým starodávným chalúpkám, keré sa co nejvěrněj snažija napodobit architekturu minulého století a život našich předků vůbec, a keré sa v posledních rokoch hojně na Slovácku budujú. no, a že to je tuším dobře, že sa budujú.
u nás takový rádoby památkový domek stójí naproti obecního úřadu. šak si jistě vzpomínáte na jeho slavnostní otevírání o loňských Cyríloch. co sme sa nalétaly s vdolkama a slivovicú, že, holky?
samozřejmě, že natáčání bylo zvláštní! ale se Spjevulenkama sme zaséj zažily neco nového, a tentokrát dosti nevšedního. přirozeně nepřirozeného. nepřirozeně přirozeného. prostě... hérečky z nás nerostú a mysím, že ani nevyrostú. tím líp.
tož sa v pondělí sedmého února dívajte na dvojku!
čtvrtek 20. ledna 2011, památkový domek, Březová

027.jpg

mik - miku, mik - miku, mikulááááš!
mikolášská obchůzka, neděla 5. prosinca 2010, Březová
fotografie, zachycující vzácný okamžik, kdy měl čert, klečící uprostřed, ještě rohy. při jejím zhlížení však "bacha na ty dve ohavy vlevo"!
vícero fotografií naleznete na stránkách OS Kopretina www.oskopretina.cz

DSC04043 – kopie.jpg

Protože Jituška ve středu odlétá do Říma a Terezka vůbec bývá v týdnu v Kroměříži, vyrábjaly sme adventní věnec už včíl v nedělu. A už tento víkend na něm možeme zažnút první svíčku a pozorujíce její svit si uvědomit, že na konci každéj tmavéj chodby je světlo. Světlo, keré týdeň od týdňa bude sílit, aby pak, o Vánochách, zazářilo cele!
neděla 21. listopádu 2010, obecní úřad, Březová

P1270556.jpg

sútěěěěž!
ehm, ehm. před týdněm sme sa s nekerýma prátelama vyfotili na drakiádě a napadla nás v súvislosti s vyfoceným sútěž:
poznáte, čí sú to nohy?
(odpovědi piště do pokecu. první správně odpovídající vyhraje cenu. ... a dostane diplom.)

1  
2  
3  
4  
5  
..  
10  
..  
14